Jak prowadzi się badania prawno-porównawcze? Najlepiej u źródła, korzystając z materiałów naukowych dostępnych w kraju, którego system prawny objęliśmy badaniami.
Nie jest oczywiście żadnym przypadkiem, że mój wybór padł właśnie na Maltę.
Jak może pamiętacie, moja praca doktorska dotyczy prawnej ochrony zwierząt wykorzystywanych w celach rozrywkowych, widowiskowych, filmowych i sportowych. Malta – jako jedno z niewielu państw członkowskich Unii Europejskiej – wprowadziła całkowity zakaz wykorzystywania wszystkich gatunków zwierząt w cyrkach.
Zgodnie z maltańską ustawa o dobrostanie zwierząt zabronione jest wykorzystywania zwierząt do występów, wystaw, pokazów lub ich tresury w cyrkach. Promowanie i reklamowanie cyrków wykorzystujących zwierzęta na Malcie również nie jest zgodne z prawem.
Podczas pobytu zebrałam literaturę, która będzie mi potrzebna do mojej pracy doktorskiej. Oczywiście zaraz po powrocie zabrałam się do pisania.
Malta zachwyciła mnie pięknymi widokami i przyjaznymi ludźmi – pracownicy administracji Uniwersytetu Maltańskiego pomogli mi bardzo szybko odnaleźć się w nowym miejscu. Niemniej jednak były też sytuacje, które mnie prawdziwie zasmuciły.
Na Malcie zezwala się na wykorzystywanie koni do ciągnięcia bryczek z turystami (sytuacja znajoma chyba nam wszystkim w kontekście Krakowa, czy Morskiego Oka), co totalnie kłóci mi się z tym, że również ona progresywnie zakazała wykorzystywania zwierząt w cyrkach i to już w 2014 roku. Szerzej opiszę tę kwestię w swojej pracy, na którą jeszcze moment trzeba będzie zaczekać.
*Mój wyjazd możliwy był dzięki uzyskanemu w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza stypendium.
#prawo #doktorat #prawniczka #doktorantka #uniwersytetmaltański #malta #badania #nauka #prawozwierząt #ochronazwierząt