Pod koniec kwietnia wzięliśmy udział w konsultacjach publicznych i przekazaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi naszą opinię w sprawie projektu nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Projektowany akt ma zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie 1/2005.
Opinie sporządziłyśmy wraz z moimi koleżankami Justyną Zwolińską i Anią Olszewską w ramach Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt.
Dodatkowo wraz z Compassion in World Farming, Otwarte Klatki, Fundacja Alberta Schweitzera, Fundacja Viva!, Green REV Insitute, HSI Europe oraz Eurogroup for Animals chcemy dodatkowo wzmocnić nasz przekaz dotyczący konieczności podnoszenia standardów prawnej ochrony zwierząt w czasie transportu, dlatego też przygotowaliśmy apel do Ministra Rolnictwa zawierający nasze główne postulaty.
Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą opinią TUTAJ oraz do podpisania petycji dostępnej TUTAJ.
W X kadencji Sejmu biorę udział w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt. Pierwsze merytoryczne posiedzenie odbyło się 9 stycznia 2024 r.
Na wspomnianym posiedzeniu miałam przyjemność zaprezentować założenia projektu ustawy wprowadzającej obowiązek trwałego znakowania oraz rejestracji psów i kotów w centralnej, elektronicznej bazie danych. Nad brzmieniem projektu pracowałyśmy od listopada razem z pozostałymi koleżankami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Prawnicy na Rzecz Zwierząt, a sam projekt jest urzeczywistnieniem tego, o co walczymy od czerwca w ramach kampanii PiESEL. Moje wystąpienie zobaczycie klikając w LINK.
Członkowie Parlamentarnego Zespołu przekazali wniosek o wprowadzenie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów oraz o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia ww. obowiązków oraz utworzenia Centralnego Rejestru Oznakowanych Zwierząt Domowych. Został on – zgodnie z kompetencjami – przekazany do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego.
Niezmiernie miło mi poinformować, że w drodze przeprowadzonych w dniu 16 grudnia 2023 r. wyborów zostałam wybrana na członkinie naszej Rady Krajowej, a kilka dni wcześniej zostałam powołana na Koordynatorkę okręgu wyborczego nr 22 (Przemyśl-Krosno)💐 Co to oznacza?
- jako członkini Rady Krajowej będę miała wpływ m.in. na uchwalanie kierunków polityki partii oraz zatwierdzanie list kandydatów w poszczególnych wyborach,
- jako Koordynatorka okręgu już niebawem powołam lokalny oddział Inicjatywy, by z pomocą jego członkiń i członków podejmować nowe inicjatywy społeczne! Trzymajcie kciuki!
Wszystkich serdecznie zapraszam do współpracy!
16 listopada w zespole prawniczek rozpoczęłyśmy pracę nad projektem ustawy realizującym cele kampanii PiESEL! Zdecydowałyśmy, że będzie to odrębny od ustawy o ochronie zwierząt akt wprowadzający obowiązek trwałego znakowania (czipowania) psów oraz kotów, a także ich rejestracji w ogólnopolskiej, elektronicznej bazie danych. Prace trwają! Spotykamy się regularnie, by jak najszybciej opracować projekt i przedłożyć go właściwym organom. Jeszcze w tym roku czekają nas spotkania z polityczkami i politykami, chociaż już na ten moment możemy się pochwalić dużym poparciem politycznym. Praca nad projektem ustawy jest wymagająca ze względu na wiele specyficznych, systemowych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę, ale wierzę, że należycie poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Będziemy na bieżąco informować Was o kolejnych etapach prac nad projektem więc obserwujcie nasze social media!
Od pewnego czasu aktywnie uczestniczę w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w Sejmie. Do zadań Zespołu – zgodnie z jego Regulaminem – należy w szczególności:
- współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie dbałości o dobrostan zwierząt.
- wypracowywanie i przedkładanie inicjatyw w zakresie dbałości o dobrostan zwierząt.
Przewodniczącą Zespołu jest Posłanka Katarzyna Piekarska.
Temat ostatniego posiedzenia: Edukacja i szkolenia kluczem do lepszego traktowania zwierząt. Nagrania z posiedzeń Zespołu możecie obejrzeć klikając w LINK.
W X kadencji Sejmu planuję brać udział w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt.
Wspieram jako konsultant prawny pro bono działania przemyskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Nadzieja” m.in. poprzez pisanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz opiniowanie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Gminie Miejskiej Przemyśl. Wsparcie to w marcu 2022 r. poskutkowało odroczeniem posiedzenia Rady Miejskiej oraz wprowadzeniem do uchwały w przedmiotowej sprawie wielu poprawek, a tym samym zapewnieniem skuteczniejszej ochrony zwierząt. Od 2024 r. opiniuję – z ramienia kilku organizacji pro-zwierzęcych – programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt również innych gmin z województwa podkarpackiego.
Poprowadziłam również szkolenie pt. „Jak napisać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi” przeznaczone dla Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz przemyskiej Straży Miejskiej. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Gminie Miejskiej Przemyśl na kolejny rok został ze mną skonsultowany już na etapie jego projektowania.
„PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” to kampania społeczna na rzecz wprowadzenia obowiązku trwałego znakowania (tzw. czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji wraz z danymi ich opiekunów w ogólnopolskiej, elektronicznej bazie danych.
PiESEL jest niezwykle istotną inicjatywą, którą mam przyjemność współtworzyć, a która zdecydowanie wzmocni prawna ochronę zwierząt. Czipowanie psów i kotów pozwoli na uchronienie zwierząt przed cierpieniem lub utrata zdrowia, a nawet życia, będącego skutkiem zbłąkania się, porzucenia lub kradzieży; pozwoli na zmniejszenie zjawiska ich bezdomności, a tym samym odciąży finansowo gminy; wzmocni prewencję w zakresie czynów zabronionych przeciwko zwierzętom, ułatwi ich ujawnianie oraz identyfikację sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami; doprowadzi do zwiększenia kontroli oraz likwidacji procederu polegającego na nielegalnym rozmnażaniu psów i kotów.
Kilka dni po napaści zbrojnej na Ukrainę zaangażowałam się w pomoc pozostającym na terytorium objętym wojną zwierzętom. Dzięki wsparciu organizacji pro-zwierzęcych, gabinetów weterynaryjnych oraz osób prywatnych o wielkich sercach byliśmy w stanie przeprowadzić kilkanaście transportów, którymi przewieźliśmy niezbędne artykuły (m.in. pożywienie, suplementy diety, transportery) do kilku schronisk i przytulisk dla zwierząt w Ukrainie. Dzięki wsparciu wielu osób oraz zaufaniu jakim nas obdarzyły nasz magazyn po każdym transporcie znów się napełniał! Pozwalało nam to na regularne dowożenie pomocy dla ukraińskich zwierząt. Po krótkim czasie do naszych zbiórek dołączyli poznani wówczas przyjaciele z U.S.A. oraz ze Szwecji!
Za kierownicą samochodów z naczepą załadowaną do pełna artykułami dla zwierząt zawsze był mój dzielny Tato!
Publikacja skierowana jest przede wszystkim do pracowników gminy odpowiedzialnych za przygotowanie treści programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, jak również do osób odpowiedzialnych za egzekwowanie obowiązków z niego wynikających. Ebook bazuje na naszych (Emilii i moich) praktycznych doświadczeniach, które nabyłyśmy opiniując gminne programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Publikacja omawia główne zadania nałożone na gminy w art. 11a ustawy o ochronie zwierząt, przez co jest uporządkowana i łatwa w praktycznym stosowaniu. Publikacja zawiera analizę najczęściej pojawiających się w programach błędów, na które wskazują organy nadzorcze i sądy administracyjne. Starałyśmy się również zaproponować gminom prawidłowe brzmienie poszczególnych regulacji programu. Z pełną treścią ebooka możecie zapoznać się za darmo klikając w LINK.
W ramach swoich działań w Stowarzyszeniu zainicjowałam oraz pomagałam w organizacji cyklu wykładów pt. “Wykłady o prawie zwierząt”, przeznaczonych dla studentów prawa III-V roku, w wymiarze 28 godzin dydaktycznych. Brałam również czynny udział w spotkaniach seminaryjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Prawnicy na Rzecz Zwierząt, gdzie wygłoszeniem referatu pt. „Aspekty prawne wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych na przykładzie działalności cyrkowej”. Spotkania mają na celu popularyzację wiedzy oraz wymianę doświadczeń naukowców i praktyków zajmujących się problematyką prawnej ochrony zwierząt.
Od stycznia 2024 r. pełnię funkcję wiceprezeski Stowarzyszenia. Od tej pory rozpoczęliśmy prace nad kilkoma projektami edukacyjnymi, uczestniczyliśmy w konsultacjach projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony zwierząt. Ponadto powołaliśmy stronę Stowarzyszenia, na której publikujemy wiele przydatnych materiałów (opracowania wyroków, wzory pism) oraz utworzyliśmy ogólnopolską wyszukiwarkę prawników gotowych świadczyć pro-bono pomoc prawną w sprawach dotyczących ochrony zwierząt.
Pełniłam funkcję obserwatora społecznego w projekcie “Mają prawa? Sprawdzamy!”, realizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż oraz Fundację Czarna Owca Pana Kota. Celem projektu był ogólnopolski monitoring działania sądów, prokuratur oraz komend policji pod względem sposobu, jakości i efektywności ścigania oraz karania przestępstw na zwierzętach. Moja praca w projekcie polegała na uczestniczeniu w rozprawach i posiedzeniach sądów prowadzonych z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt oraz sporządzaniu raportów z przebiegu rozprawy.
Wyniki projektu zostały przeanalizowane oraz obszernie przedstawione w raporcie “Bezkarni. Przestępstwa przeciwko zwierzętom. Raport z monitoringu wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania”. Raport możecie pobrać za darmo na stronie Fundacji Czarna Owca Pana Kota- znajdziecie ją klikając w LINK.
Wraz ze znajomymi cyklicznie organizuję zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla bezdomnych zwierząt takich jak: karma, przysmaki, suplementy diety, koce oraz obroże, smycze i zabawki.
Podczas jednej z takich zbiórek (prowadzonej jedynie wśród moich znajomych) udało nam się zebrać ok. 80 kg suchej karmy, kilkanaście paczek żwirku dla kotów, miseczki, 40 koców i ręczników, ok. 40 puszek mokrej kociej i psiej karmy oraz rozmaite smakołyki dla zwierzaków. Pewnie dla wielu osób ta liczba nie będzie powalająca – nic dziwnego! W schroniskach zawsze będą potrzebować o wiele więcej, by wykarmić wszystkie głodne brzuchy! Niemniej jednak każda dołożona od siebie cegiełka jest na wagę złota!
Pełnię funkcję członkini Zespołu ds. dobrostanu i praw zwierząt koalicji Future Food 4 Climate działającej przy Green Rev Institute. Koalicja podejmuje działania skierowane do polityków, posłów i posłanek, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.
Więcej na temat działań podejmowanych w ramach Koalicji orazz Green Rev Institute przeczytacie tutaj LINK.