Niedawno gościłam na antenie Trójki, z krótkim komentarzem dotyczącym konsekwencji prawnych pozostawienia zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie. Z uwagi na panujące temperatury, temat jest niezwykle ważny i aktualny.
W najgorętsze dni wystarczy kilka minut, by uznać taką sytuację za zagrażającą zdrowiu lub życiu zwierzęcia, a w okresie letnim służby takie jak straż miejska czy policja otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących zwierząt zamkniętych w nagrzanych samochodach – w takich przypadkach każdy z nas powinien bezwzględnie zareagować. Jeśli widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, należy jak najszybciej znaleźć właściciela pojazdu. Jeśli właściciela nie ma w pobliżu, powinniśmy zrobić zdjęcie lub nagrać krótkie wideo, wezwać na miejsce policję lub straż i po prostu wybić szybę w samochodzie uwalniając zwierzę w nim zamknięte.
Opiekun zwierzęcia jest zobowiązany do zapewnienia mu opieki i ochrony, w tym ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – niezależnie czy mówimy tu o mrozach czy upałach. Każde zachowanie polegające na zadawaniu lub dopuszczaniu do zadawania zwierzęciu bólu lub cierpień może być uznane za przestępstwo znęcania nad zwierzętami. Poza tym w ustawie wprost wskazano, że znęcaniem się jest m.in. wystawianie zwierząt na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem nawet do lat 5. W razie skazania, sąd orzeka przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa – a więc odseparowuje ofiarę od sprawcy – oraz orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 do 100 tysięcy złotych na cel związany z ochroną zwierząt Sąd może również w takiej sytuacji nałożyć na sprawcę zakaz posiadania wszelkich lub wybranych gatunków zwierząt.
Tak jak wspomniałam – gdy widzimy że zwierzę cierpi – możemy wybić szybę w samochodzie bez ponoszenia odpowiedzialności za zniszczenie cudzego pojazdu. W takich sytuacjach mówimy o stanie wyższej konieczności, co oznacza że dobro które ratujemy – czyli w tym przypadku zwierzę – ma wyższą wartość niż to dobro, które poświęcamy, czyli szyba w samochodzie, więc wybijając ją nie popełniamy przestępstwa. Niemniej jednak w każdej tego rodzaju sytuacji warto poprosić kogoś o bycie świadkiem całego zdarzenia oraz zrobić zdjęcia bądź krótkie video.
Bądźmy odpowiedzialni za zwierzęta – i to nie tylko w te najbardziej upalne dni.
Całej audycji wysłuchacie klikając w LINK, do czego jak zawsze serdecznie zachęcam – znajdziecie tam również poradnik Matyldy Matusiak dotyczący tego, jak pomóc zwierzęciu, które doznało skutków zamknięcia w samochodzie!