Postulaty kampanii PiESEL ponownie rozbrzmiały w Sejmie. Naszą kampanię wspiera m.in. Katarzyna Piekarska – Posłanka i Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt!
Kierując się interesem publicznym, w tym interesem opiekunów zwierząt, organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, lekarzy weterynarii, jednostek samorządu terytorialnego, Inspekcji Weterynaryjnej, a co najistotniejsze – interesem samych zwierząt, niniejszym prezentujemy stanowisko kampanii „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” w sprawie wprowadzenia obowiązku trwałego znakowania oraz rejestracji psów i kotów w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych.
W naszej opinii wprowadzenie obowiązku trwałego znakowania i rejestracji psów i kotów jest niezbędne ze względu na liczne problemy, z którymi borykają się zarówno opiekunowie zwierząt, lekarze weterynarii, organy samorządu terytorialnego, organy ścigania, jak również sądy. Należy przede wszystkim wskazać na zjawisko rosnącej bezdomności zwierząt, trudności w zakresie ujawniania sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami, a także niedostateczny poziom ochrony zapewnianej zwierzętom domowym przed porzuceniem przez opiekuna, a w konsekwencji przed bezdomnością. Ponadto należy zwrócić uwagę na problem rosnącej liczby pseudo-hodowli, w których pomimo istniejących zakazów poza kontrolą rozmnażane i zbywane są psy i koty. Takie postępowanie okupione jest cierpieniem zwierząt, częstokroć powoduje problemy związane z deficytami behawioralnymi, wadami genetycznymi oraz niejednokrotnie kończy się oddaniem zwierzęcia do schroniska lub jego śmiercią. Co więcej, przedmiotowa zmiana doprowadzi do odciążenia borykającej się z brakami kadrowymi Inspekcji Weterynaryjnej, na skutek zmniejszenia częstotliwości przeprowadzanych kontroli w schroniskach, których liczba stopniowo będzie spadać. Ogólnopolska baza zwierząt oznakowanych ułatwi także sprawowanie nadzoru przez ten organ nad wykonywaniem przez posiadaczy zwierząt obowiązku szczepienia ich przeciwko chorobom zakaźnym zwalczanym z urzędu. Wprowadzenie powyższych obowiązków ułatwi wykonywanie czynności dochodzeniowych, dzięki niezwłocznej identyfikacji sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami, w szczególności znęcania się przez porzucenie zwierzęcia. Wpłynie również na zwiększenie liczby wyroków skazujących, co z kolei pozwoli na realizację celu ogólnoprewencyjnego kary przewidzianej za wskazane przestępstwa. Przede wszystkim jednak, postulowana zmiana przyczyni się do realizacji wynikającego z art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt obowiązku zapewnienia zwierzętom poszanowania, opieki i ochrony, w szczególności przed porzuceniem oraz bezdomnością.